Piabet Ankaragücü Başkanı Faruk Koca: Stadın sahibi hepimiz miyiz

MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, “Fenerbahçe’nin hak ettiği taraftarın haricinde hepimiz onlara bir şey vermedik. Ankara protokol şehri. Büyük maçlarda da oldukça büyük protokol ilgisi piabet oluyor. Bunlar bizim misafirlerimiz, almayacak mıyız onları? Burada bir anarşi var. Sonuçta bedeli ödeyen Ankaragücü” dedi.

Başkan Koca, Eryaman Stadyumu’nda Fenerbahçe ile oynadıkları maçın ardından yaşanan vakalar, Türkiye Kupası 4. Turunda oynanacak Amedspor maçı, takımın genel durumu ve piabet giriş Süper Lig’in 11. Haftasında pazartesi günü deplasmanda oynanacak Giresunspor karşılaşmasına ilişik basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“BEDELİ ÖDEYEN ANKARAGÜCÜ OLDU”
Fenerbahçe maçı sonrası yaşanmış olan olaylar kararı futbolun tüm paydaşlarının sınıfta kaldığını ifade eden Koca, Eryaman Stadyumu’nun eklemelerde 22 bin kapasiteye haiz olduğunu fakat Fenerbahçe maçında 26 bine yakın taraftar bulunduğunu belirterek piabet tv, “Bir stat kapasitesi var, VIP var, loca var, Gençlik ve Spor var, güvenlik birimleri var. Rakip takıma 1264 adet koltuk vermek zorundasınız. 8 bin 800 civarında kombine satmışız. Toplam biletli seyirci sayısı da 8 bin 500 civarında. 51 adet loca var. 14 tanesi Gençlik ve Spor’un, 17 tanesi bizlere ilişik. Bu localara Ankaragücülü gelecek diye bir şey yok. Locayı alanlar istediği misafirleri getirme hakkına haiz. 254 tane VIP’ten polise yada Gençlik ve Spor’a koltuk vermeniz gerekiyor. Burada bir anarşi var. Sonuçta bedeli ödeyen Ankaragücü. 4 maç içeride oynadık ve maalesef yediğimiz ceza 1 milyon 450 bin lira. Usulsüz seyirci almaktan, merdiven boşluklarını doldurmaktan. Şu bir reel; stadın sahibi yok. Gençlik ve Spor mu, kulüp mü, federasyon mu piabet yeni giriş? Eğer stat Gençlik ve Spor’unsa tüm taraftarları alma ve protokol sorumluluğu onların olsun. Ev sahibi takımınsa kontrolün ev sahibi takımda olması lazım. Şimdi bir vaka oldu, hatalar oldu ve bu yanlışların bütün bedelini biz Ankaragücü ödüyoruz” dedi.

“CEZA YESEK DE MİSAFİRLERİMİZİ ALIRIZ”
Taraftarlardan gelen ‘Fenerbahçe taraftarını aldınız’ eleştirisinin gerçeği yansıtmadığını kaydeden Koca, “Fenerbahçe’nin piabet güncel giriş hak etmiş olduğu taraftarın haricinde hepimiz onlara bir şey vermedik. Ankara protokol şehri. Büyük maçlarda da oldukça büyük protokol ilgisi oluyor. Bunlar bizim misafirlerimiz, almayacak mıyız onları? Yargı çalışanları, üst bürokrasi bu maçı takip etmek istiyor. Yoğun geçen gündemde boşalım olmak istiyor. Bunlar bizim misafirlerimiz, bizler bunları alırız, ceza yesek de alırız fakat bunu bir düzene koymamız gerekiyor. Ankara’daki tüm maçlarda en az 500 ile 750 VIP, protokol ve loca misafirimiz oluyor. Maalesef hem piabet güncel kararı itibariyle hakemden kaynaklanan bazı hatalar, taraftarın yoğun ilgisine rağmen stada girememesi ve otopark sorunu ile olumsuz bir atmosfer oluştu” diye konuştu.

Türkiye Kupası’ndaki Amedspor eşleşmesi öncesinde özellikle sosyal medyada ayrıştırıcı bir dil kullanıldığını aktaran Koca, buna rağmen her vakit barışın dilini konuştuklarını ve misal bir ev sahipliği yapacaklarını söylemiş oldu.